Menstruace a co dělat při nepravidelné menstruaciMenstruace

Nepravidelnosti při menstruaci

Jak řešit nepravidelnou menstruaci?

Hormonální antikoncepce ano či ne?

Nepravidelnou menstruaci gynekologové nejčastěji řeší předepsáním hormonální antikoncepce. Její užívání má řadu výhod, ale také řadu negativ, o nichž ženy bohužel často nejsou informovány.
Hlavní výhody užívání antikoncepce jsou:

  Nepravidelnou menstruaci gynekologové nejčastěji řeší předepsáním hormonální antikoncepce
 • vysoká spolehlivost
 • upravení pravidelného měsíčního cyklu
 • zlepšení obtíží při menstruaci
 • příznivý vliv na akné
 • možnost okamžitého přerušení užívání
 • prevence proti mimoděložnímu těhotenství

Mnoho žen ale na druhou stranu v diskuzích i článcích na internetu potvrzuje, že hormonální antikoncepční metoda měla velký negativní vliv na řadu věcí v jejich životě. Jedná se o:

 • zvyšování váhy
 • bolesti hlavy
 • nevolnosti
 • deprese
 • sníženou chuť na sex
 • zvýšenou citlivost prsů, nevolnosti
 • snížení účinosti některých léků (např. antibiotik)
 • zhoršení a častější výskyt migrén

Hormonální antikoncepce také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a následné žilní trombózy a embolie a proto není vhodná pro starší kuřačky. Zvyšuje i riziko vzniku na hormonech závislých nádorů. Ženě se také může stát, že poté co přestane hormony užívat zjistí, že ji předtím vybraný partner už vůbec nepřitahuje.
Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?
Tereza Tara: Hormonální antikoncepce připravuje ženy o divokost

Bylinky

Pomocí výtažků z bylinek a pupenů lze zlepšit funkce gynekologických orgánů a tím i zlepšit pravidelnost menstruačního cyklu, snížit potíže při nástupu menstruace a předcházet onemocněním, které mohou mít původ právě v nepravidelnosti mensturace či nadměrného krvácení.
Doplněk stravy Sarapis Mensis - je vhodný u žen s bolestivou a nepravidelnou menstruací, u žen s premenstruačním syndromem (tj. potížemi spojenými s menstruací - otoky, migrény, napětí a citlivost prsou, bolesti v podbřišku, nechutenství, nervozita, závratě a jiné). Též jej lze použít jako podpůrný prostředek u opakujících se výtoků a zánětů pochvy a močových cest.
Pupalkový olej - tlumí příznaky premenstruačního syndromu a klimakteria
Malinová směs - napomáhá při nepravidelné nebo bolestivé menstruaci i nadměrném krvácení, zmírňuje klimakterické obtíže. Při gynekologických zánětech a výtocích podporuje hojivé a čistící procesy. Příznivě působí během těhotenství a kojení, její užívání je velmi vhodné i při neplodnosti a také při ženských cystách a onkologických obtížích. Lze ji užívat i dlouhodobě.
Maliník (P31) - upravuje hormonální sekreci, má účinek podobný ženským hormonům, s černým rybízem upravuje endokrinní rovnováhu, působí proti ovariálním cystám, poruchám menstruace, tlumí poševní záněty.
Femina (T09) - směs bylin na gynekologické potíže (gynekologické výtoky, záněty, klimakterium, sterilitu, potíže při menopauze a menstruaci)
Více informací najdete v kategorii Menstruace na webu www.zdravi-bolesti.cz.

Vhodná menstruační hygiena

Pokud nevíte, kdy zrovna menstruaci dostanete, můžete být samozřejmě dost nervózní i z důvodu případné skrvny na oblečení. Stres a nervozita samozřejmě nikdy ničemu neprospívá a proto je vhodné se zbavit obav. Použití tampónu je mimo období menstruace velmi nepříjemné.
Také vložky způsobující opruzeniny a nutící ženu nosit jen některý typ oblečení jsou dosti nepraktické. Určité výhody skýtají látkové vložky, které jsou oproti běžným vložkám velmi pohodlné. Pokud nečekáte silnou menstruaci, je možné použít pouze intimku. V každém případě je látková vložka stejně pohodlná jako kalhotky a i během letních dní nebo sportování budete v pohodlí. Menstruační kalíšek Lunette

Velmi diskrétním a pohodlným řešením je také menstruační kalíšek. Jedná se
o velmi příjemné, ale také ekonomicky výhodné řešení menstruační hygieny.
Díky možnosti dlouhodobého používání chráníte používáním menstruačního kalíšku také životní prostředí. Je vhodný i pro mladé ženy a také pro ženy trpící na různé záněty a časté mykózy.
V souvislosti s nepravidelnostmi při menstruaci je největší výhoda kalíšku ta, že ho lze bez problémů zavést mimo menstruaci. Zavádí se mokrý a silikonový materiál snadno vklouzne dovnitř do pochvy aniž by odřel poševní sliznici. Uvnitř sliznici nevysušuje a také nevykukuje nic ven z pochvy (jako šňůrka u tampónů).

Copyright © 2012 NepravidelnaMenstruace.cz - informace o tom co je to menstruace, nepravidelná menstruace i s radami v oblasti menstruační hygieny.