Menstruace a co dělat při nepravidelné menstruaciMenstruace

Nepravidelnosti při menstruaci

Jak řešit nepravidelnou menstruaci?

Nepravidelná menstruace

Průměrná menstruace trvá tři až sedm dnů a objevuje se jednou za měsíc, v ideálním případě každých 27 až 30 dnů. Za nepravidelnou menstruaci považujte tu menstruaci, která se odchyluje od normálu. To znamená jednak od uvedeného průměru a jednak od toho, na co jste ve svém cyklu zvyklá - pokud Vám menstruace začala dříve, pokud naopak začala později, pokud vůbec nezačala a/nebo pokud se změnila intenzita krvácení. Pravidelnoust menstruace závisí na vývoji děložní výstelky a na pravidelné cyklické produkci estrogenních hormonů a progesteronu.

Příčiny nepravidelné menstruace

 • stres
 • změna váhy, dieta
 • změna klimatu - cestování
 • změna metody hormonální antikoncepce
 • děložní myom (nezhoubné nádory, které vyrůstají z hladké svaloviny děložní stěny, více na Stránky o děložních myomech)
 • endometrióza
 • zánět v pánevní oblasti
 • onemocnění dělohy, vaječníků či pánevní oblasti
 • těhotenství
 • menopauza - může se jednat i o období dlouhé několik let před nástupem přechodu
 • výkyvy hladin hormonů po těhotenství a kojení

Změny v intenzitě krvácení mohou být vyvolány poškozením výstelky dělohy jako jsou nezhoubné nádory nebo tvorba děložní sliznice mimo dělohu. Velvé výkyvy nebo změny krvácení nepodceňujte a raději se nechte vyšetřit svým gynekologem. V případě onemocnění Vám poradí co dělat dál.

Odborný název pro nepravidelnost menstruačního cyklu je polymenorea a oligomenorea. Polymenorea označuje častější menstruaci, tedy menstruaci která přichází dříve jak po 23 dnech od prvního dne poslední menstruace. Oligomenorea je naopak výrazně zpožděná menstruace, která přichází po více jak 36 dnech od prvního dne poslední menstruace. Pokud žena vůbec nemenstruuje, nazývá se tento stav amenoree. Amenorea bývá často spojována s neplodností a v současné době je často diskutována v souvislosti s anorexií (duševní nemoc spočívající v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle).

S nepravidelnou menstruací má zkušenost každá žena S nepravidelnou menstruací má zkušenost každá žena. Pokud netrpíte na PMS (premenstruační syndrom), můžete za abnormalitu považovat i silnou migrénu a křeče před menstruací. Ve většině případů je to ale vyvolané něčím co nevyžaduje okamžitou návštěvu u lékaře. Nejčastějším důvodem pro odchylky od normálního cyklu je stres. Stresový hormon, kortizol, má přímý vliv na to, kolik estrogenu a progesteronu vaše tělo vyprodukuje. Pokud se do krevního oběhu vyplaví příliš velké množství kortizolu, váš menstruační cyklus se může změnit.
Pokud je váš jídelníček bohatý na nezdravé karbohydráty, přiberete a vaše tělo začne produkovat hormony, které posunou vaši ovulaci. Dojde tedy i ke změně v nástupu menstruace. Naopak dieta a případné cvičení uberou tělu energii. Vaše tělo ji ale potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Může se tedy stát, že pokud spotřebujete příliš mnoho energie na cvičení, už vám nezbude žádná na menstruaci.

Vyjímky

U mladých dívek, kterým cyklus teprve začal, jsou nepravidelnosti při menstruaci zcela normální. Tělo se teprve učí vyrovnávat s různými hladinami hormonů - tedy s tím, že se z dívky stává žena. Nepravidelnosti při mensturaci nejsou tedy důvodem k obavám. První menstruace přichází nejpozději v 16 letech, vyjímečně i později.

Podobný stav nastane, když žena přestane užívat hormonální antikoncepci. Tělo již nemá pravidelně dodávané hormony navíc a tak se snaží vyrovnat s novým stavem. Pokud žena užívala hormonální antikoncepci po dlouhou dobu, může několik měsíců po vysazení mít cyklus velmi nepravidelný. A to včetně toho, že menstruace některé měsíce nepřichází vůbec. Dejte svému tělu čas a pokud si přejete miminko, nedoufejte raději, že k otěhotnění dojde okamžitě. Zbytečně se pak stresujete pokud těhotenství nepřichází. Uvědomte si, že jste své tělo dost zásadně ovlivňovala cizí chemií. Hormon Estrogen obsažený v hormonální antikoncepci je uměle vyrobený a nejedná se o nic, co by Vašemu tělu bylo nějak blízké. Pro ženské tělo nejsou normální tak vysoké hladiny hormonu, jaké máte při užívání hormonální antikoncepce. Proto potřebuje dostatek času pro znovunabytí rovnováhy.
Článek o hormonální antikoncepci - co to je a jakou hormonální antikoncepci je možné si vybrat. Rozhovor s gynekoložkou Helenou Máslovou o nevýhodách a nebezpečích souvisejících s dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce - Antikoncepce pro mladistvé je zvěrstvo

Toto není článek o menstruaci ovlivňované antikoncepcí. Pokud tedy berete hormonální antikoncepci - antikoncepční pilulky - a z důvodu zapomenutí spolknout pilulky nebo naopak nepřetržitému braní pilulek došlo k odchylce od normální menstruace, nejedná se o nepravidelnou menstruaci.

Copyright © 2012 NepravidelnaMenstruace.cz - informace o tom co je to menstruace, nepravidelná menstruace i s radami v oblasti menstruační hygieny.